Żywiec

W początkowym stadium swojego rozwoju, Żywiec był niewielkim zamkiem myśliwskim zarządzanym przez lokalnych zbójników. Jego kres datuje się na drugą połowę wieku XII. Następnie miała miejsce migracja ludności, na skutek której kształtować się zaczęła osada z prawdziwego zdarzenia. O Żywcu wspominają dokumenty z roku 1308. Nadmienić trzeba jednakże, iż położenie miasta nie było zbyt korzystne, jako, że obszar był regularnie nawiedzany przez powodzie. Z uwagi na ten fakt, w połowie wieku XV postanowiono zmienić jego lokalizację i przenieść Żywiec na znacznie wyżej położony kawałek lądu znajdujący się w pobliżu ujścia rzeki Koszarawy. Historia nowożytna wspomina o znacznych zniszczeniach, jakich miejscowość doznała na skutek ostrzału artyleryjskiego prowadzonego przez rosyjskich najeźdźców na początku roku 1945. Po wojnie oczom mieszkańców ukazały się nie tylko zdewastowane zabudowania mieszkalne, ale i spalony dworzec kolejowy oraz wysadzone mosty. Dalsze lata to przede wszystkim historia rozbudowy oraz podnoszenia z ruiny rzeczonego miasta.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny realizowany na terenie Żywieca oraz okolic prowadzony przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Wykonujemy również badania Archeologiczne na terenie miasta Żywiec

Archeolog

w mieście Żywiec

Kontakt

    Logo
  • Adres:

    ul. Pierchały 4a
    44-238 Czerwionka-Leszczyny.
  • Telefon:

    Telefon: 664 448 742
  • Email

    biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.