Zawiercie

Najwcześniejsze wzmianki o Zawierciu pochodzą z XII wieku i traktują o niewielkiej osadzie, która obecnie jest jedną z dzielnic miasta. Mowa o Kromołowie. Miejscowość zyskała na popularności w okolicy wieku XIV, głównie z uwagi na fakt, iż przechodził przez nią istotny szlak handlowy prowadzący od Poznania do Krakowa. Pomiędzy wiekiem XIX a XX wykształcił się podział na Zawiercie Duże oraz Małe – pierwsze z nich było jednostką miejską, natomiast drugie – niewielką wsią zlokalizowaną po prawej stronie rzeki Warty. Okres największego rozkwitu miasta przypada na pierwszą połowę wieku XIX, kiedy to olbrzymie zyski generowane były przez mieszkających w nim wytwórców sukna oraz płótna. Trzeci rozbiór Polski przyniósł Prusom nowy nabytek terytorialny w formie omawianego miasta. Niedługo po Kongresie Wiedeńskim wróciło powróciło ono do Królestwa Polskiego by tam pozostać.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny realizowany na terenie Zawiercia oraz okolic prowadzony przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Wykonujemy także badania Archeologiczne na terenie miasta Zawiercie

Archeolog

w mieście Zawiercie

Kontakt

    Logo
  • Adres:

    ul. Pierchały 4a
    44-238 Czerwionka-Leszczyny.
  • Telefon:

    Telefon: 664 448 742
  • Email

    biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.