Żarki

O Żarkach skrybowie zaczęli wspominać nie wcześniej niż w pierwszej połowie XIV wieku. Jeżeli wierzyć podaniom, pod koniec rzeczonego stulecia osada przeszła pod władztwo Władysława Opolczyka. W tym czasie miało również miejsce nadanie Żarkom praw miejskich. W wieku XV w miejscowości wzniesiono zamek obronny, który to – jak informują kroniki lokalne – wykorzystany został niejednokrotnie do obrony mieszkańców i możnowładców przed najeźdźcami. Sto lat później miasto skłaniać się poczęło ku handlowi, o czym świadczy ustanowienie żarskiego targu, na którym handlować można było posiadanymi towarami w każdy wtorek. Ku uciesze obywateli, zezwolono także na organizację aż trzech jarmarków w przeciągu roku. Na koniec wieku XVII przypada trawiący miasto niemalże doszczętnie pożar. Zaangażowanie mieszkańców oraz inwestycje szlacheckie umożliwiły na jego ponowne odbudowanie.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny przeprowadzany na terenie Żarek oraz okolic realizowany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Zajmujemy się również badaniami Archeologicznymi w gminach miasta Żarki

Archeolog

w mieście Żarki

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.