Zabrze

Pierwsza wzmianka o osadzie znajdującej się na terenie obecnego Zabrza pochodzi z początków wieku trzynastego, kiedy to jeszcze nosiła ona nazwę Biskupic. Działalność księcia opolskiego Władysława na rzeczonym obszarze przyczyniła się do wzrostu jego wagi politycznej, ekonomicznej i społecznej, za czym niechybnie podążyła zwiększona chęć mieszkańców okolicznych miasteczek i wsi do osadnictwa. Do efektywnego funkcjonowania miasta w czasach późniejszych przyczynili się przede wszystkim Szambor Dluhomil oraz Aleksander Bielski, dzięki którym Zabrze wzbogaciło się o dworek, stajnię oraz gorzelnię. Zainteresowanie miastem mieszkańców terenów ościennych było tak wielkie, że w wieku XVIII rozrosło się ono o Kolonię Piaskową oraz Zamkową. Na terenie Gliwic na początku wieku XIX zaczęto tworzyć kopalnie, pragnąc zasilić kasę miasta zyskami z wydobycia i sprzedaży surowców naturalnych. Najpopularniejszymi z nich były jednostki wydobywcze o nazwach Concordia oraz Amalia. Nadmienić należy także budowę pierwszej kopalni państwowej w roku 1796 - zapewniła ona zatrudnienie aż ośmiu tysiącom osób.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny świadczony na terenie Zabrza oraz okolic przeprowadzany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Zajmujemy się również badaniami Archeologicznymi na terenie miasta Zabrze

Archeolog

w mieście Zabrze

Kontakt

    Logo
  • Adres:

    ul. Pierchały 4a
    44-238 Czerwionka-Leszczyny.
  • Telefon:

    Telefon: 664 448 742
  • Email

    biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.