Wodzisław Śląski

Najistotniejszym momentem w średniowiecznej historii Wodzisławia Śląskiego był rok 1257, kiedy to władze zdecydowały się na sprowadzenie do miasta przedstawicieli zakonu minorytów. Nadmienić należy również, iż w tym samym roku miała miejsce lokacja miasta. Zniszczone zostało ono na skutek klęsk żywiołowych, jednakże pracowici mieszczanie w roku 1299 zdołali skończyć jego odbudowę. Pechowe dla Wodzisławia okazały się lata 1453 oraz 1459, kiedy to było ono regularnie napadane przez bandytów żądających od tubylców okupu. W przypadku odmowy, grozili oni spaleniem każdego domu i obiektu użyteczności publicznej aż do fundamentów. Prawdziwie niszczycielska siła dotkliwie doświadczyła wodzisławian dopiero kilkaset lat później, kiedy to w pierwszej połowie XIX wieku szybko rozprzestrzeniający się pożar strawił całe miasto, wymuszając ponowną odbudowę jego infrastruktury. Wodzisław Śląski był także świadkiem trzech powstań śląskich. Ich rezultatem było wpisanie miasta w granice polskie.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny przeprowadzany na terenie Wodzisławia Śląskiego oraz okolic realizowany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Realizujemy również badania Archeologiczne w obrębie miasta Wodzisław Śląski

Archeolog

w mieście Wodzisław Śląski

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.