Ustroń

Najstarsze zapiski historyczne traktujące bezpośrednio o Ustroniu pochodzą z roku 1305. Ich analiza wskazuje na fakt, iż w momencie uwzględnienia jej w kronikach, osada dopiero zaczynała się formować i zasiedlona była jedynie przez marginalną ilość mieszkańców. Wieś początkowo znajdowała się pod zarządem jednego szlachcica, jednak w czasach późniejszych tereny przez niego posiadane rozdzielone zostały pomiędzy możnowładców cieszyńskich. Swój regres ustroń przeżywał na początku wieku XVII, kiedy to został niemalże całkowicie spalony przez wojska Napoleona. Na szczęście w okresie pokoju znaczną część zabudowań udało się wznieść ponownie, przywracając miejscowości wcześniejszy urok. Okres rozwoju to przede wszystkim koniec wieku XVIII. To właśnie wtedy na terenach Ustronia odkryto rudę żelaza. W rezultacie otwarta została huta. W niedługim odstępie czasu wzniesiono także tartak, cegielnię oraz papiernie. Przez lata huta zaczęła tracić na znaczeniu, przez co została początkowo przekształcona w kuźnię, a następnie – całkowicie zlikwidowana.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny realizowany na terenie Ustronia oraz okolic prowadzony przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Wykonujemy także badania Archeologiczne na terenie miasta Ustroń

Archeolog

w mieście Ustroń

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.