Toszek

Jak dowiedzieć się można z podań historycznych dotyczących województwa śląskiego, Toszek założony został pomiędzy XII a XIII wiekiem. Za inicjatora rzeczonego przedsięwzięcia uznaje się Bolesława Wysokiego. W dokumentacji miejskiej znajduje się zapisek mówiący, iż Toszek otrzymał prawa miejskie w roku 1235. Około półwiecza później, stało się ono istotnym fragmentem księstwa kozielsko-bytomskiego. Niedługo później mianowano je tytułem stolicy Księstwa Toszeckiego, co znacznie podniosło rangę miasta. Toszek nawiedzany był niejednokrotnie przez klęski żywiołowe, takie jak pożary. Najbardziej znanymi z nich były te mające miejsce w roku 1677 oraz 1833. Dzięki przychodom z przemysłu oraz handlu, zniszczenia udało się szybko zlikwidować, doprowadzając do renowacji miejscowości.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny prowadzony na terenie Toszka oraz okolic wykonywany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Wykonujemy również badania Archeologiczne w gminach miasta Toszek

Archeolog

w mieście Toszek

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.