Tarnowskie Góry

Historia miasta łączy się nierozerwalnie z wydobyciem – przede wszystkim rud srebra, ołowiu oraz cynku. Pierwsze odkrycia wartościowego kruszcu w Tarnowskich Górach notuje się na schyłek wieku XV. Podawane do opinii publicznej informacje i intrygujących znaleziskach szybko przełożyły się na wzrost zainteresowania odkrywkami ludności tubylczej oraz przyjezdnej. Skutkiem tejże fascynacji były wyrastające jak grzyby po deszczu osady górnicze. Rok 1526 dla osady jest niezwykle istotny, jako że to właśnie wtedy uchwalono akt wolności górniczej znacznie wspierający przedstawicieli rzeczonej profesji. Co więcej, jest to moment nadania Tarnowskim Górom praw miejskich. Dzięki polityce zorientowanej na przemysł, bardzo szybko rozwinął się przemysł, któremu wtórowały handel oraz rzemiosło. Niewielu turystów wie, że to właśnie ze złotego wieku miasta wywodzą się podziwiane po dziś dzień okazałe kamienice.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny prowadzony na terenie Tarnowskich Gór oraz okolic wykonywany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Wykonujemy także badania Archeologiczne w obrębie miasta Tarnowskie Góry

Archeolog

w mieście Tarnowskie Góry

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.