Świętochłowice

Najwcześniejsze podania dotyczące istnienia Świętochołowic datuje się na rok 1313. Mimo, iż istnieją także zapisy wcześniejsze, niektóre z nich nie zostały do tej pory zweryfikowane, natomiast inne – odnoszą się do jednej z dzielnic miasta. Nadmienić także warto, iż mieszkańcy nie mogli narzekać na nadmiar stabilizacji, jako, że władcy miasta zmieniali się bardzo często i niespodziewanie. Tak jak w przypadku innych miejscowości położonych na terenie województwa śląskiego, tak i w przypadku Świętochołowic bardzo szybko rozpoczęto poszukiwania wartościowych złóż surowców. Pierwsze z nich miały miejsce w latach dwudziestych wieku XIX. Po wybuchu drugiej wojny światowej miasto zajęte zostało relatywnie szybko – pomiędzy drugim a trzecim września. Następnie, aż do końca konfliktu zbrojnego na jego terytorium lokowano filie oraz podobozy największych obozów koncentracyjnych Trzeciej Rzeszy. Ostatni z takich obiektów oficjalnie zlikwidowano w połowie listopada 1945 roku.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny prowadzony na terenie Świętochłowic oraz okolic wykonywany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Zajmujemy się także badaniami Archeologicznymi w gminach miasta Świętochłowice

Archeolog

w mieście Świętochłowice

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.