Strumień

Pierwsze wzmianki o osadzie Strumień znaleźć można w dokumentach pochodzących z drugiej połowy XIII wieku. Wywnioskować z nich można, iż nazwę osadzie nadano na cześć strumienia przebiegającego w jej pobliżu. Niestety, nie przetrwał on do czasów obecnych i obecnie turyści mogą obejrzeć jedynie ślad po wyschniętym zbiorniku wodnym. Pod koniec wieku XV w omawianej miejscowości wzniesiono nowy, drewniany kościół. Miał on za zadanie zastąpić wcześniejszą budowlę sakralną, określaną zarówno przez mieszkańców jak i samych kapłanów mianem ruiny. Początek wieku XVI to przede wszystkim nadanie Strumieniowi praw miejskich, co wiązało się z możliwością użytkowania własnej pieczęci podczas znakowania dokumentów oraz wystawienia na widok publiczny oficjalnego herbu miasta. Po zmianie statusu ze wsi na miasto, Strumień był chętniej odwiedzany przez ludność spoza terenu, w wieku przypadkach – chętną do zasiedlenia się w miejscowości. Dzięki ruchom migracyjnym pozyskano wielu wartościowych rzemieślników oraz kupców.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny świadczony na terenie Strumienia oraz okolic przeprowadzany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Zajmujemy się również badaniami Archeologicznymi w obrębie miasta Strumień

Archeolog

w mieście Strumień

Kontakt

    Logo
  • Adres:

    ul. Pierchały 4a
    44-238 Czerwionka-Leszczyny.
  • Telefon:

    Telefon: 664 448 742
  • Email

    biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.