Sosnowiec

Początki Sosnowca szacuje się na XI-XII wiek, skąd to pochodzą pierwsze znaleziska świadczące o bytności osadników na rzeczonym terenie. Są to przede wszystkim cmentarze oraz pozostałości po prostych budynkach mieszkalnych. Dalszy rozwój miasta przypadł na wiek XVI oraz XVII. Sosnowiec w czasach zaborów był już niemalże metropolią, posiadającą tak istotne budynki użyteczności publicznej jak szpital, teatr, czy wydawnictwo prasowe. To tu miała miejsce część walk powstańczych mających miejsce podczas Powstania Styczniowego. Sosnowiec słynie także z organizacji pierwszego pochodu majowego, pokazującego silne nastroje propolskie i antycarskie. Co dociekliwsi pasjonaci historii wiedzą zapewne, iż nietypowa nazwa miasta pochodzi od gęsto porastających okolicę borów sosnowych. Mimo, iż są to jedynie domysły bazujące na lokalnych baśniach i legendach, pierwotna osada miała nosić nazwę Sosnowic.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny realizowany na terenie Sosnowca oraz okolic prowadzony przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Wykonujemy także badania Archeologiczne w obrębie miasta Sosnowiec

Archeolog

w mieście Sosnowiec

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.