Sławków

Jak wskazują podania oraz wyniki prowadzonych na obszarze badań archeologicznych, na terenie Sławkowa mógł już w VIII wieku istnieć gród założony przez plemiona pogańskie. O osadzie w ścisłym znaczeniu tego słowa przeczytamy jednakże dopiero w kronikach z lat 1220 i późniejszych. Wskazuje ona na wysoki status jakim się ona cieszyła – stanowiła bowiem zagłębie kruszcowe. Sławków prawa miejskie uzyskał wedle znawców tematu około sześćdziesiąt lat później. Koniec wieku trzynastego upłynął mieszkańcom pod znakiem budowy rozległego zamku obronnego, powstałego za wstawiennictwem i dzięki finansowej pomocy biskupa Pawła z Przemankowa. Nie bez znaczenia pozostawało także położenie Sławkowa. Było one zlokalizowane na przebiegu traktu handlowego prowadzącego z Wrocławia do Krakowa. Szeroko zakrojone kontakty z kupcami z różnych stron świata przyniosły miastu dobrobyt oraz rozwój potwierdzony notami historycznymi z rzeczonego okresu. Sławków musiał także stawić czoła wielu przeciwnościom – od najazdów, poprzez wielki pożar, aż po wyczerpanie złóż. Zwłaszcza ten ostatni odmienił charakter miasta, jako że zmusił tubylców do zwrócenie się w stronę rolnictwa.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny prowadzony na terenie Sławkowa oraz okolic wykonywany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Realizujemy również badania Archeologiczne w gminach miasta Sławków

Archeolog

w mieście Sławków

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.