Rybnik

Miasto, które obecnie uznaje się za jedno z najlepiej rozwiniętych turystycznie w Polsce ma długą historię. Jak wskazują badacze, ślady obecności człowieka na obszarze Rybnika datuje się już na ponad osiem tysięcy lat przed naszą erą. Mieszkały tam plemiona celtyckie, które w późniejszych wiekach prowadziły zakrojoną na szeroką skalę wymianę handlową z Imperium Rzymskim. Obecni rybniczanie najwięcej zawdzięczają jednakże Gołęszycom, niewielkiemu plemieniu słowiańskiemu, które to osiedliło się na terytorium obecnego Rybnika. Równie długa jest też tradycja religijna miasta – jego mieszkańcy przyjęli bowiem chrzest już na samym początku X wieku. Rybnik nierozerwalnie wiąże się także z powstaniami śląskimi. Znaczna część oddziałów w nim walczących stacjonowała w pewnym momencie jego trwania właśnie w rzeczonym mieście. Nadmienić należy, że najcięższe walki o zdobycie (z jednej strony) oraz utrzymanie (z drugiej) aglomeracji miały miejsce podczas trzeciego z powstań. To właśnie podczas niego śmierć poniosło najwięcej polskich żołnierzy niechętnych przyłączenia Rybnika do Niemiec.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny świadczony na terenie Rybnika oraz okolic przeprowadzany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Realizujemy również badania Archeologiczne w obrębie miasta Rybnik

Archeolog

w mieście Rybnik

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.