Ruda Śląska

Teren Rudy Śląskiej przez długi czas znajdował się na obszarze obecnej Małopolski, jednakże w połowie wieku XII zmienił przynależność terytorialną, jako że został przypisany do Śląska. Tej ostatniej aglomeracji miasto zawdzięcza drugą część swojej nazwy. Pierwsza z nich odnosi się, w przekonaniu etymologów, do rud żelaza, w które to okolice wręcz opływały. Węgiel kamienny, będący najistotniejszym z nich, odkryty został całkowicie przypadkowo – przez wieśniaków orających swoje pola. Zainteresowani nietypowymi, czarnymi znaleziskami, przekazali je miejscowym uczonym, którzy na bazie eksperymentów dowiedli wysokiej użyteczności węgla. Początki górnictwa rozumianego przez pryzmat obecnej technologii i przemysłu to wiek XVIII i założenie kopalni o nazwie „Brandenburg”. Na obecne czasy może się ona wydawać wręcz mizerna, jako że początkowo zatrudniała ona wyłącznie dwóch górników. Podania wspominają jednakże, iż byli do specjaliści w swoim fachu sprowadzeni z zagranicy – położyli oni podwaliny pod przemysłowy rozwój Rudy Śląskiej.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny przeprowadzany na terenie Rudy Śląskiej oraz okolic realizowany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Wykonujemy także badania Archeologiczne na terenie miasta Ruda Śląska

Archeolog

w mieście Ruda Śląska

Kontakt

    Logo
  • Adres:

    ul. Pierchały 4a
    44-238 Czerwionka-Leszczyny.
  • Telefon:

    Telefon: 664 448 742
  • Email

    biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.