Radlin

O Radlinie wspomina się przy okazji najazdu tatarskiego mającego miejsce w roku 1241. Wiąże się on z wyzwoleniem przez mieszkańców z niewoli księcia wodzisławskiego, za co uzyskali oni tytuły szlacheckie. W początkowej fazie istnienia osadą zarządzał Konrad von Radlin, po czym władztwo przeszło na Pankuara. Z uwagi jednak na niezbyt fortunne zarządzanie, miasto rozwijało się relatywnie powoli. Było to między innymi spowodowane niewielką ilością mieszkańców, z których wyłącznie 1/5 zajmowała się uprawą roli. Najistotniejsze budynki miejskie, takie jak ratusz, szkoła podstawowa oraz kościół parafialny znajdowały się w Radlinie Dolnym. Wzrost gospodarczy miasta to przede wszystkim okres industrializacji oraz otwarcie kopalni Emma. Zapewniła ona środki do życia tubylcom oraz zachęciła ludność z okolicznych wiosek do zmiany miejsca zamieszkania. Przekształconego w ośrodek górniczy Radlina nie dotknęły w znacznej mierze działania wojenne, dzięki czemu w kolejnych latach mógł on konkurować z sąsiadującym miastem – Wodzisławiem Śląskim.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny przeprowadzany na terenie Radlina oraz okolic realizowany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Zajmujemy się również badaniami Archeologicznymi na terenie miasta Radlin

Archeolog

w mieście Radlin

Kontakt

    Logo
  • Adres:

    ul. Pierchały 4a
    44-238 Czerwionka-Leszczyny.
  • Telefon:

    Telefon: 664 448 742
  • Email

    biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.