Racibórz

O bitwie w okolicy osady zwanej Raciborzem wspominał już osławiony Gall Anonim. Miało to miejsce w pierwszej połowie wieku XII. Wedle podań historycznych, niedługo potem miała miejsce bohaterska obrona osady przed żądnymi krwi Tatarami, a następnie – budowa w pobliżu zamku oraz kaplicy. Początek wieku XIV to z jednej strony dbałość o edukację młodzieży poprzez założenie szkoły parafialnej, jak i znacznie utrudniająca mieszkańcom codzienne życie plaga szarańczy. Mimo, iż w okolicy browary tyskie cieszą się największą sławą, to – jeżeli wierzyć zapiskom – właśnie browar zamkowy w Raciborzu określa się mianem najstarszego w Polsce. Powstał on bowiem już w roku 1567. Istotną datą jest także rok 1819 – wtedy to powstało w mieście pierwsze gimnazjum, do którego uczęszczał znany w kraju i na świecie poeta, Jan Kasprowicz. Mieszkańcy niejednokrotnie wspominają także uruchomienie elektrowni miejskiej w Raciborzu jako jednej z przełomowych kart w historii jego rozwoju.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny świadczony na terenie Raciborza oraz okolic przeprowadzany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Wykonujemy również badania Archeologiczne w obrębie miasta Racibórz

Archeolog

w mieście Racibórz

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.