Pszczyna

Najwcześniejsze wzmianki dotyczące istnienia Pszczyny znaleźć można już w kronikach pochodzących z samego początku wieku XIV. Dowiedzieć się z nich można między innymi, iż stanowiła ona jeden z głównych ośrodków administracyjnych na swoim obszarze. Miejscowość bardzo często zmieniała swoich władców, z czym wiązały się także przetasowania w kwestii przynależności. W wiekach średnich Pszczyna uznawana była za fragment Małopolski, następnie jednak zaaprobowano lokalizację na terenach obecnego Śląska. Wspomnieć należy również, że to właśnie przez opisywaną miejscowość przechodziła linia frontu walk niemiecko-rosyjskich. Na szczęście dla miasta, nie wiązało się to z próbami zajęcia poszczególnych obiektów mieszkalnych oraz użyteczności publicznej, a potyczki pomiędzy wojskami ograniczyły się do wzajemnych ostrzałów. Jedyną wartą nadmienienia stratą było spłonięcie drewnianego kościoła świętej Jadwigi.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny świadczony na terenie Pszczyny oraz okolic przeprowadzany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Wykonujemy także badania Archeologiczne w gminach miasta Pszczyna

Archeolog

w mieście Pszczyna

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.