Poręba

Początki osady noszącej nazwę Poręba sięgają wieku XIV. Z tego też czasu pochodzą pierwsze zapiski jej dotyczące – mowa w nich przede wszystkim o niewielkiej ilości mieszkańców oraz rolniczym trybie ich życia. Powolny rozwój osady pozwolił jej w połowie wieku XX na uzyskanie statusu osiedla. Pół wieku później, mogła się ona cieszyć prestiżowym tytułem samodzielnego miasta. Jak podają lokalni historycy, nazwy miejscowości upatrywać należy od przepływającego przez nie jeziora Poręba. Szybki rozwój w późniejszych wiekach miasto zawdzięcza przede wszystkim bliskości obszarów obfitujących w węgiel brunatny oraz drzewny. Nie poprzestano jednakże wyłącznie na wydobyciu, a przemysł nastawiony był także na wytop żelaza. Słynna jest także fabryka, w której podczas drugiej wojny światowej produkowano ciężkie obrabiarki.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny prowadzony na terenie Poręby oraz okolic wykonywany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Zajmujemy się również badaniami Archeologicznymi w obrębie miasta Poręba

Archeolog

w mieście Poręba

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.