Mysłowice

Uczeni zakładają, iż Mysłowice istnieć musiały już od co najmniej XIV wieku. Fakt ten zdają się potwierdzać pierwsze zapiski dotyczące rzeczonej osady, które to wskazują na istnienie w jej granicach rynku oraz kościoła. Są one datowane na rok 1301, na sześćdziesiąt lat przed przyjęciem przez Mysłowice praw miejskich. Dalsze kroniki informują o nawiedzających je nieszczęściach, takich jak wielki pożar odpowiedzialny za pozbawienie dachu nad głową 2/3 mieszkańców, czy też epidemia dżumy mająca miejsce trzydzieści lat później. W drugiej połowie wieku XVIII Mysłowice ogłoszono integralną częścią powiatu pszczyńskiego. Niedługo później, po wnikliwych badaniach lokalnych uczonych, odkryte zostały złoża węgla kamiennego, co z kolei zaowocowało rychłą budową pierwszej kopalni w mieście. Bogate w surowce miasto szybko stało się istotnym partnerem oferującym wysokiej jakości towar za konkurencyjną cenę. Pociągnęło to za sobą budowę połączeń kolejowych z takimi miastami jak Wrocław, Kraków, czy Nowy Bieruń.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny realizowany na terenie Mysłowic oraz okolic prowadzony przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Zajmujemy się również badaniami Archeologicznymi w obrębie miasta Mysłowice

Archeolog

w mieście Mysłowice

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.