Mikołów

Mikołów jest miastem relatywnie starym, jako że najwcześniejsze zapisy historyczne świadczące o jego istnieniu wywodzą się z lat 20. Oraz 30. XII wieku. Osada była wielokrotnie rozbudowywana i modernizowana, jednakże największe zasługi miał na tym polu Jan z Grabia, który to pod koniec XII wieku umożliwił znaczne podniesienie rangi Mikołowa na lokalnej arenie. Po latach spokoju, z trudnościami musieli mierzyć się mieszkańcy w połowie XIII wieku, kiedy to dotkliwie przetrzebiła ich epidemia czarnej ospy. Pozostawiła ona przy życiu jedynie 2/3 wszystkich tubylców. Poszukiwacze oraz zbieracze na pierwsze złoża surowców, głównie węgiel, natrafiać zaczęli już na początku wieku XVI, o czym przeczytać można w kronikach. Okresem wzlotów i upadków była bezsprzecznie druga połowa XIX wieku, gdzie to z jednej strony szalała epidemia tyfusu, a z drugiej – miasto rozwijało się sprawnie, zwłaszcza dzięki niedawno powstałej hucie „Waltera”. Niedługo później powodzeniem zakończyła się rozbudowa wodociągów miejskich. W roku 1954 Mikołów stał się częścią powiatu tyskiego.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny świadczony na terenie Mikołowa oraz okolic przeprowadzany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Zajmujemy się również badaniami Archeologicznymi w gminach miasta Mikołów

Archeolog

w mieście Mikołów

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.