Lędziny

Istnienie Lędzin datuje się już na początek XII wieku, kiedy to osada znajdowała się we władaniu Jaksów z Miechowa. To właśnie przedstawiciele tego rodu odpowiedzialni byli za wybudowanie pierwszego kościoła w osadzie oraz stworzeniu podstawowych umocnień obronnych. W wieku XIII miał miejsce podział Lędzin na część należącą do klasztoru oraz do księcia. Najistotniejsze budynki administracyjne oraz rynek znajdowały się w drugiej z rzeczonych części. Sekcja należąca do kościoła zniszczona i spalona została w połowie wieku XVII. Terenów klasztornych oraz kaplic znajdujących się na rzeczonym obszarze nie zdecydowano się wznieść ponownie. Historia Lędzin jest także nierozerwalnie związana z kopalnią Radość Henryka, w której to zatrudniona była znaczna część mieszkańców miasta. Nazwę obiektu przemysłowego zmieniono na „Matylda” z końcem wieku XIX.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny prowadzony na terenie Lędzin oraz okolic wykonywany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Zajmujemy się także badaniami Archeologicznymi w gminach miasta Lędziny

Archeolog

w mieście Lędziny

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.