Łaziska Górne

Początki Łazisk Górnych datuje się na wiek XIV. Powstały one dzięki zasiedlaniu przez okoliczną ludność wzgórz oraz wyżej położonych fragmentów terenu, które to umożliwiały nie tylko sprawną uprawę ale i lepszą obronę przed ewentualnymi atakami nieprzyjaciół. Przez długi czas Łaziska Górne wraz z sąsiadującą z nimi nieco mniejszą osadą – Łaziskami Dolnymi, znajdowały się w zarządzie Piastów. Następnie przechodziły one w ręce kolejnych władców oraz zarządców. Za moment przełomowy w historii miejscowości uznaje się rok 1806, kiedy to na jej terenie stanęła pierwsza szkoła. Następnie daje się zauważyć zachodzące powoli procesy industrializacyjne – rolnictwo wypierane jest przez hutnictwo oraz kopalnictwo. To ostatnie ma miejsce przede wszystkim w kopalni Szczęścia Henryka. Datą istotną z punktu życia religijnego jest rok 1906, kiedy to powstał przebudowany z dawnej kaplicy kościół, natomiast dwa lata później na terenie Łazisk utworzono osobną parafię.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny realizowany na terenie Łazisk Górnych oraz okolic prowadzony przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Zajmujemy się również badaniami Archeologicznymi w obrębie miasta Łaziska Górne

Archeolog

w mieście Łaziska Górne

Kontakt

    Logo
  • Adres:

    ul. Pierchały 4a
    44-238 Czerwionka-Leszczyny.
  • Telefon:

    Telefon: 664 448 742
  • Email

    biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.