Koniecpol

Akt lokacyjny umożliwiający powstanie Koniecpola wydany został przez króla Władysława Warneńczyka w 1443 roku. Co więcej, ustanawiał on rzeczoną miejscowość miastem funkcjonującym w oparciu o prawo niemieckie. Z uwagi na wyjątkowe upodobanie króla zarówno do Koniecpola jak i jego mieszkańców, król nie szczędził im przywilejów, dzięki którym osada bardzo szybko nabrała kształtu i miejskich rozmiarów. Pozwalały one bowiem na efektywny rozwój wymiany handlowej, co z kolei przyciągało do omawianej miejscowości kolejnych, poszukujących godziwej pracy ludzi. Koniecpolanie mogli również cieszyć się prawami oraz swobodami obywatelskimi, znacznie ułatwiającymi im codzienną egzystencję oraz uprawniającymi do prawnej walki o swoją rację. Złoty wiek miasta przypada na wiek XVI i działalność braci Mikołaja oraz Stanisława Przedborowych. Nadmienić w tym miejscu należy, iż poza handlem, z którego Koniecpol w dalszym ciągu słynie, rozwijało się także rzemiosło, a w późniejszych wiekach – także przemysł. Do dziś w kronikach znaleźć możemy zapiski o funkcjonowaniu na tym terenie cechu kowalskiego, krawieckiego, czy sukienniczego.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny przeprowadzany na terenie Koniecpolu oraz okolic realizowany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Wykonujemy również badania Archeologiczne w obrębie miasta Koniecpol

Archeolog

w mieście Koniecpol

Kontakt

    Logo
  • Adres:

    ul. Pierchały 4a
    44-238 Czerwionka-Leszczyny.
  • Telefon:

    Telefon: 664 448 742
  • Email

    biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.