Knurów

Mimo, iż Knurów prawa miejskie uzyskał relatywnie niedawno, jako że miało to miejsce dopiero w drugiej połowie XX wieku, to istotne wzmianki o rzeczonej osadzie pochodzą już z końca XIII wieku. Jej mieszkańcom nie dane było zaznać spokoju, jako, że Knurów stale zmieniał swoich władców, a przez dłuższy czas znajdował się także pod władaniem pruskim. Zauważalne zmiany w statusie miejscowości zaszły w wieku XIX. Czynnikiem odpowiedzialnym za ten stan rzeczy był przede wszystkim proces industrializacji, który to pozwolił na rozbudowę miasta o nowe typy budynków spełniające nieznane dotąd funkcje. Nie zabrakło oczywiście kopalń, chociaż nie były one jedynymi nowalijkami. Dociekliwi historycy nadmieniają, iż Knurów mógł także poszczycić się prochownią oraz cechownią. W niedalekiej odległości od zatrudniających największą ilość pracowników zakładów powstawały tak zwane osiedla patronackie, tworzące niemalże oddzielne kolonie. Nie należy także zapominać o oddanej do użytku w roku 1908 linii kolejowej.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny prowadzony na terenie Knurówa oraz okolic wykonywany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Wykonujemy również badania Archeologiczne na terenie miasta Knurów

Archeolog

w mieście Knurów

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.