Kalety

O miejscowości dowiadujemy się z trzynastowiecznych kronik. Znajdują się w nich informacje o niewielkiej osadzie, która to stopniowo rozwijała się wraz ze wzrostem znaczenia rolnictwa oraz migracją ludności z pobliskich wsi. Boom gospodarczy datuje się jednakże na rok 1789 oraz lata następne. Okres ten naznaczony jest bowiem wzmożoną działalnością Johanna Koulhaasa. Jego najbardziej prominentnymi inwestycjami były huta oraz fabryka noży i łyżeczek. Niemalże sto lat później, ta ostatnia zmieniła swój charakter działalności na fabrykę celulozy, głównie za sprawą inwestora, Guido Donnersmarck’a. Końcowa faza opisywanego procesu przypadła w momencie uzyskania przez miasto połączenia kolejowego. Pozwoliło ono na dalszą industrializację miasta i wzniesienie, między innymi, słynnej fabryki papieru.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny przeprowadzany na terenie Kalety oraz okolic realizowany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Zajmujemy się także badaniami Archeologicznymi na terenie miasta Kalety

Archeolog

w mieście Kalety

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.