Gliwice

Noty historyczne za początek istnienia Gliwic uznają okolice drugiej połowy trzynastego wieku. Niewielka mieścina szybko rozwinęła się ekonomicznie pod rządami księcia Zygmunta Korybutowicza, za którego to panowania osada otoczona została wysokim murem obronnym. Historia Gliwic ma jednakże wiele czarniejszych stronnic. Do jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w okresie jego istnienia zaliczyć należy bezsprzecznie wielki pożar, który to wybuchł w roku 1601. Z uwagi na gęstą zabudowę oraz znaczną ilość budynków mieszkalnych wykonanych z drewna i pokrytych słomą, ogień strawił niemalże całe ówczesne Gliwice, nie oszczędzając także terenów im przyległych. W wieku siedemnastym świeżo odbudowane miasto nawiedziła kolejna klęska żywiołowa, którą to paradoksalnie był ponownie pożar. Nie poczynił on jednak tak wielkich zniszczeń, a przejście metropolii pod władanie pruskie przyczyniło się do jego błyskawicznego rozwoju. Jak grzyby po deszczu wyrastały w Gliwicach muzea, kopalnie, czy banki.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny przeprowadzany na terenie Gliwic oraz okolic realizowany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Realizujemy również badania Archeologiczne w gminach miasta Gliwice

Archeolog

w mieście Gliwice

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.