Czeladź

Czeladź to jedno ze starszych miast znajdujących się w granicach województwa śląskiego. Wedle dostępnych informacji, założone zostało ono na początku wieku XII. W jego połowie uzyskało prawa miejskie – to właśnie wtedy niewielka osada zaczęła stanowić istotny ośrodek wymiany handlowej i kultury. Gospodarczy zastój w późniejszych wiekach spowodowany jest przede wszystkim zaborem rosyjskim, który to wcielił Czeladź do guberni piotrkowskiej, zanim miasto na dobre powróciło w granice Rzeczypospolitej Polskiej. Miastu przypisywano duże znaczenie głównie z uwagi na obfitość surowców naturalnych, przede wszystkim – węgla kamiennego. Celem jego wydobycia oraz wykorzystania w przemyśle, otwarto w rzeczonej miejscowości kopalnię „Czeladź”, która potem zmieniła nazwę na „Saturn”. Po wojnie miejscowość przeżywała bujny rozkwit. Jeżeli chodzi o historię najnowszą, to miasto zapisało się na kartach historii z uwagi na budowę pierwszego w Polsce centrum handlowego M1. Miało to miejsce w roku 1997.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny świadczony na terenie Czeladzi oraz okolic przeprowadzany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Realizujemy również badania Archeologiczne na terenie miasta Czeladź

Archeolog

w mieście Czeladź

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.