Czechowice-Dziedzice
Pierwsze wzmianki o mieście znaleźć można w spisie wsi zobligowanych do płacenia dziesięciny na rzecz biskupstwa wrocławskiego. Dokument ten pochodzi z początku XIV wieku i każe wnioskować, iż osadę założono jeszcze kilkanaście do kilkudziesięciu lat wcześniej. Jak dowodzą znawcy tematu, podwójna nazwa miasta jest skutkiem funkcjonowania dwóch jego części na różnych prawach – polskim oraz niemieckim. Były to bowiem graniczące ze sobą aż do połowy wieku XIX wsie, które na skutek rozwoju oraz poszerzania granic połączone zostały w jedną administracyjną całość. Historia Czechowic-Dziedzic jest nierozerwalnie związana z komunikacją kolejową, kopalnictwem, jak i przemysłem rafineryjnym. To właśnie te branże przyniosły miejscowości odpowiedni rozgłos i pozwoliły na zapewnienie miejsc pracy wykwalifikowanym mieszkańcom oraz osobom spoza miasta. Największy wzrost gospodarczy i ekonomiczny Czechowic-Dziedzic datuje się na początek wieku XX, kiedy to powstały przetwórnie, fabryki oraz cegielnie. Swoją działalnością na rzeczonym terenie zasłynął również zakon jezuitów, głównie poprzez prowadzony przez siebie Dom Rekolekcyjny.
Oferujemy:
Nadzór Archeologiczny przeprowadzany na terenie Czechowic-Dziedzic oraz okolic realizowany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Wykonujemy także badania Archeologiczne w gminach miasta Czechowice-Dziedzice
Archeolog
w mieście Czechowice-DziedziceKontakt
Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.
© 2015 Wszelkie prawa do tekstów i zdjęć zastrzeżone EMBEPROJEKT
TEMPLATE BY: HTML5 UP