Cieszyn

Cieszyn uznawany jest za jedno z najstarszych miast na Śląsku oraz w Polsce. Nie bez powodu – jego powstanie datuje się na rok 810, a za założycieli uznaje się trójkę braci – Bolka, Leszka oraz Cieszka. Mimo, iż jest to swego rodzaju lokalna legenda, to zarówno w architekturze jak i w kronikach miejskich znaleźć można dowody na sędziwy wiek rzeczonej miejscowości. Jeżeli chodzi o tę pierwszą, doskonałym przykładem jest romańska kaplica z XI wieku, którą to każdego roku odwiedzają tysiące turystów. Intrygujące są również okołowojenne losy Cieszyna. Przykładowo, w roku 1920, Rada Narodowa podzieliła miasto na dwie części – czeską i polską, wzdłuż rzeki Olzy. Po części czeskiej znalazły się najważniejsze budynki urzędowe, jak również szkoły, kościoły, czy dworzec kolejowy. Zwłaszcza ostatni z nadmienionych obiektów, a raczej jego brak, negatywnie odbił się na możliwościach dalszego rozwoju Cieszyna. Na szczęście dla miasta, podział został zniesiony, co przyczyniło się do poprawy jego wizerunku na arenie lokalnej.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny realizowany na terenie Cieszyna oraz okolic prowadzony przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Zajmujemy się także badania Archeologiczne w obrębie miasta Cieszyn

Archeolog

w mieście Cieszyn

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.