Chorzów

O Chorzowie wspominają już zapiski papieża Innocentego II pochodzące z pierwszej połowy XII wieku. Mówią one o niewielkiej osadzie zamieszkiwanej przez jeden ze słowiańskich ludów. Na bazie aktu wydanego przez lokalny Zakon Kanoników, stała się ona wsią o nazwie znanej nam wszystkim obecnie. Tak jak ma to miejsce w przypadku wielu miast rejonu, tak i tu pod koniec wieku XVIII miało miejsce odkrycie bogatych złóż węgla. Zapiski głoszą, iż w Chorzowie zostały one odkryte w roku 1778 przez lokalnego księdza, Ludwika Bojarskiego. To właśnie jego odkrycie zaowocowało dążeniami władz do stworzenia pierwszej kopalni wydobywczej, która to ostatecznie powstała dziesięć lat po wiekopomnym odkryciu. Wiek XIX to przede wszystkim budowa nowych oraz rozbudowa już istniejących hut oraz istotne dla młodzieży miejskiej otwarcie pierwszej szkoły publicznej.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny przeprowadzany na terenie Chorzowa oraz okolic realizowany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Zajmujemy się także badania Archeologiczne w obrębie miasta Chorzów

Archeolog

w mieście Chorzów

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.