Blachownia

Blachownia może być dumna ze swojej tradycji przemysłowej. Wedle licznych podań, pierwsze manufaktury powstawały w mieście już na początku wieku XVII. W tym samym okresie budowano wczesne piece hutnicze umożliwiające przetapianie zgromadzonych surowców naturalnych. Historia miejscowości to także otwarcie fabryki i odlewni blachy. To właśnie jej popularność przyczyniła się do nadania miastu obecnej nazwy. Prawa miejskie miejscowość uzyskała relatywnie późno – w latach 60. XX wieku. Na ten sam okres datuje się również otwarcie kopalni rud żelaza noszącej dumną nazwę „Święty Jerzy”. Wspomnieć także należy, że osławiona huta Blachownia działa do dnia dzisiejszego. Znajduje się ona obecnie pod zarządem Odlewni Żeliwa MIKODA, która to przejęła ją od firmy WULFER.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny przeprowadzany na terenie Blachowni oraz okolic realizowany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Wykonujemy także badania Archeologiczne w gminach miasta Blachownia

Archeolog

w mieście Blachownia

Kontakt

  Logo
 • Adres:

  ul. Pierchały 4a
  44-238 Czerwionka-Leszczyny.
 • Telefon:

  Telefon: 664 448 742
 • Email

  biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.