Bielsko-Biała

O Bielsku-Białej, a dokładniej – o Starym Bielsku – stało się głośno na początku wieku XIV, kiedy to za sprawą księcia Mieszka I miała miejsce zakrojona na szeroką skalę akcja osadnicza. Pozwoliła ona na pozyskanie rąk do pracy, kupców oraz ówczesnej inteligencji odpowiedzialnej za dalsze poszerzanie i rozwijania miasta. Przez pewien czas Bielsko wchodziło w skład Czech, potem jednakże powróciło na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie to odnowiono mu prawa miejskie. Na terenie rzeczonego miasta podczas reformacji powstała też najliczniejsza oraz mająca najsilniejszy wpływ na politykę regionu gmina protestancka. W niemalże tym samym okresie (okolice roku 1560), w niedalekim sąsiedztwie Bielsko-Białej powstały osady wiejskie, między innymi Straconka czy Biała. Już od początku wieku XVII miasto wsławiło się jako centrum handlu i produkcji różnego rodzaju dóbr, wśród których królowała ceramika oraz tkaniny. Niestety, tak jak miało to miejsce w przypadku wielu innych osad – również i ta padła ofiarą klęsk naturalnych. Pożary nawiedzające Bielsko w latach 1659 oraz 1664 doszczętnie zniszczyły miasto, które zdołało jednakże powstać z kolan dzięki mądrości osób nim rządzących oraz wielu rękom do pracy ochoczo oferującym swoją pomoc.


Oferujemy:


Nadzór Archeologiczny prowadzony na terenie Bielsko-Białej oraz okolic wykonywany przy inwestycjach w czasie prac budowlano – ziemnych. Wykonujemy również badania Archeologiczne w obrębie miasta Bielsko-Biała

Archeolog

w mieście Bielsko-Biała

Kontakt

    Logo
  • Adres:

    ul. Pierchały 4a
    44-238 Czerwionka-Leszczyny.
  • Telefon:

    Telefon: 664 448 742
  • Email

    biuro@archeoplan.pl

Swoje usługi świadczymy na terenie całej Polski, najczęściej spotkać nas można w miejscowościach : Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko Biała, Cieszyn, Wrocław, Katowice.
Pracuję także w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.